Yi Ju Liao'nun "Surround" Adlı Tasarımı: Aile Bağlarını Güçlendiren Bir Konut

Modern Tasarım ve İnovatif Yaklaşımlarla Aile Bağlarını Güçlendiren Bir Konut

Yi Ju Liao tarafından tasarlanan "Surround" adlı konut projesi, aile bağlarını güçlendirmek ve yaşam alanlarını yeniden tanımlamak için modern tasarım ve inovatif yaklaşımlar kullanıyor. Bu tasarım, 2023 A' Interior Space, Retail and Exhibition Design Ödülü'ne layık görüldü.

Yi Ju Liao'nun "Surround" adlı konut projesi, aile bağlarını güçlendirmek ve yaşam alanlarını yeniden tanımlamak için modern tasarım ve inovatif yaklaşımlar kullanıyor. Liao, standart yaşam alanı düzenlemelerinden farklı olarak, fonksiyonel alanları farklı bir şekilde düzenliyor. Güneş ışığından yeterince yararlanmak ve konforlu bir gizlilik sağlamak için oturma odası, evin arka kısmına yerleştirilmiştir.

Ev girişinde yer alan yoga alanı, dev bir duvar aynası ile dekore edilmiştir. Bu ayna, mekansal algıyı genişletirken, güneş ışığını içeri alıp yansıtarak mekanı daha aydınlık hale getirir. Tavanın ortasındaki büyük kiriş, kenarında kıvrımlı bir şekilde yuvarlanmıştır, bu da hacmin ve keskinliğin azaltılmasını sağlar. Genel olarak, ortak alanın yarı açık tasarlanması doğal ışığın içeri girmesini sağlar.

Ekstra aile odası, yatak odası alanını yeniden yapılandırarak, aile bağlarını güçlendirmek için ortak alanı genişletir. Liao, yüksek tavanlı merdivenleri de mükemmel bir şekilde kullanarak, sahiplerin çizgi romanlarını ve modellerini saklamaları için bir kitaplık duvarı oluşturur. Yoga alanı, dolapla birleştirilerek bir gardırop haline getirilmiştir. Duvar ve dolap üzerindeki gri palet, olgun bir hava katmaktadır.

İnşaat malzemeleri, çevre dostu, enerji verimli ve sürdürülebilir kavramlara dayanarak seçilmiştir. Isı yalıtımlı anti-UV cam malzemeleri enerji yeterliliği sağlamak için kullanılmıştır. Ayrıca, klimalar, elektronik aletler ve led ışıkların seçimi, elektrik israfını azaltır. Tüm binanın su boru sistemi yenilenmiştir, bu da su sızıntılarını önlerken, musluk tasarımı açma ve kapama süresini kısaltarak su israfını azaltır.

Özellikle, "Surround" projesi, 2023 A' Interior Space, Retail and Exhibition Design Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödül, iyi tasarlanmış, pratik ve yenilikçi yaratımlara verilir. Endüstriyel ve profesyonel gereksinimleri karşılayan, sektörün en iyi uygulamalarını ve yetkin teknik özelliklerini entegre eden bu tasarımlar, tatmin ve olumlu duygular sağlar, daha iyi bir dünya yaratmaya katkıda bulunur.


Proje Detayları ve Kredileri

Proje Tasarımcıları: YI JU LIAO
Görsel Kredileri: Chiu Chuang Hsi
Proje Ekibi Üyeleri: YI JU LIAO
Proje Adı: Surround
Proje Müşterisi: YI JU LIAO


Surround IMG #2
Surround IMG #3
Surround IMG #4
Surround IMG #5
Surround IMG #5

Tasarım Harika'da Daha Fazla Okuyun