Amit Naor'un Çok Kültürlü Moka Pot Tasarımı: Kahve Kültürlerinin Birleşimi

Kahve tarihine ve kültürlerine bir övgü: Amit Naor'un Çok Kültürlü Moka Pot

Amit Naor, kahve tarihine ve kültürlerine derin bir saygıyla yaklaşan bir tasarımcıdır. Çok Kültürlü Moka Pot, farklı kahve yapma geleneklerini birleştiren bir tasarımdır. Bu tasarım, kahvenin insanları bir araya getirme gücünü kutluyor.

Amit Naor, kahve tarihini, geleneklerini ve tatlarını araştıran bir kahve bağımlısıdır. Her kültürün kendi kahve yapma biçimine sahip olduğunu ve bunların yıllar süren geleneklere dayandığını fark etmiştir. İsrail'in birçok kültürün karışımı olduğu gibi, Naor'u kahve kültürlerinin bir karışımını yapmaya ve her bir kültürü yeni tasarımında anlamlı bir yerle kutlamaya ilham vermiştir.

Naor'un tasarımı, Türk Ibrik ve İtalyan Moka Pot'un ikonik kahve yapma araçlarını birleştiriyor. Bu, savaş ve göç zamanlarında, insanlar arasındaki farklılıkların birbirlerini kabul etmek için çok büyük olduğu görülürken, kahvenin gerçek süper gücünün insanları bir araya getirmek olduğunu hatırlatıyor. Tasarım, bu iki zengin kültürün kahve yapma araçlarını birleştirerek, birçok farklılığa rağmen, ortak olan şeylere odaklanmayı hedefliyor.

Çok Kültürlü Moka Pot, Ibrik'ten alınan teknoloji ve malzemelerle üretilmiştir. Ana parçaların çoğu, metal dövme ve gümüş lehimleme kullanılarak elde yapılmıştır. Diğer parçalar lazer kesimdir, 3D baskıdan yapılan bir sap vardır. Malzemeler bakır, pirinç ve naylon 6:6'dır.

Tasarım, genişliği 150mm, derinliği 100mm ve yüksekliği 200mm olan 4 fincanlık bir kahve makinesidir. Kullanımı oldukça basittir: Alt kısmı güvenlik valfinin hemen altına kadar suyla doldurun. Huniyi yerleştirin. Huniyi espresso orta öğütülmüş kahve ile doldurun, kahveyi aşağıya doğru basmayın. Sapı kullanarak üst bölümü tabana TIKLAYIN. Kahve makinesini düşük ila orta ısıya yerleştirin. Alevin tencerenin yan tarafına çıkmadığından emin olun. Hazırlanması sadece 4 - 6 dakika sürer. Kahve potu dolu olduğunda hemen ısıdan çıkarın. Kahvenizi keyifli bir şekilde yudumlayın ve sevdiklerinizle birlikte geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın. Parçaları ayırın ve ılık suda elde yıkayın.

Proje, 2017 yılında Hollanda'nın Rotterdam kentinde başladı ve 2018 yılında İsrail'in Tel Aviv kentinde tamamlandı. Mart 2018'de Tel Aviv'deki "Baemtsa" grup sergisinde sergilendi. Tasarımın gerçekleştirilmesi sırasında karşılaşılan en büyük zorluk, Ibrik ve Moka Pot'un birleştirilmesi için seçilen yöntem oldu. Moka Pot mekanizması ve tekniği ile Ibrik teknolojisi ve malzemelerini birleştirerek, ana parçaların elde yapılması ve bakırın vida için çok ince olması sorunlarına çözüm bulunmuştur.

Çok Kültürlü Moka Pot, 2023 yılında A' Bakeware, Tableware, Drinkware ve Cookware Design Ödülü'nde Bronz ödül kazandı. Bronz A' Design Ödülü, deneyim ve kaynak kullanımını doğrulayan, sanat, bilim, tasarım ve teknolojiyi en iyi uygulamalarla birleştiren, güçlü teknik ve yaratıcı becerilere sahip olağanüstü ve yaratıcı derecede zeki tasarımlara verilir. Bu ödül, yaşam kalitesine katkıda bulunarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirir.


Proje Detayları ve Kredileri

Proje Tasarımcıları: Amit Naor
Görsel Kredileri: Image #1: Designer, Amit Naor, Multicultural MokaPot, 2018. Image #2: Designer, Amit Naor, Multicultural MokaPot, 2018. Image #3: Designer, Amit Naor, Multicultural MokaPot, 2018. Image #4: Designer, Amit Naor, Multicultural MokaPot, 2018. Image #5: Designer, Amit Naor, Multicultural MokaPot, 2018. video: Designer, Amit Naor, Multicultural MokaPot, 2018.
Proje Ekibi Üyeleri: Designer: Amit Naor
Proje Adı: Multi Cultural Moka Pot
Proje Müşterisi: Amit Naor


Multi Cultural Moka Pot IMG #2
Multi Cultural Moka Pot IMG #3
Multi Cultural Moka Pot IMG #4
Multi Cultural Moka Pot IMG #5
Multi Cultural Moka Pot IMG #5

Tasarım Harika'da Daha Fazla Okuyun