Dastbaf: Pers Kırmızısı ve Oyun Tahtası Buluşması

Mahdokht Rezakhani'nin Pers Halılarından İlham Aldığı Oyun Tasarımı

Özgün bir oyun tasarımı olan Dastbaf, Pers kültürünün en önemli unsurlarından biri olan Pers halılarından ilham alıyor. Tasarımcı Mahdokht Rezakhani, bu oyunu tasarlarken, halı dokuma temalı bir oyun oluşturmanın yanı sıra, oyuncuların birbiriyle etkileşim kurabileceği ve oyun hikayesine dalmalarını sağlayacak bir görsel kimlik oluşturmayı da hedeflemiştir.

Tasarım sürecinde Rezakhani, farklı tasarım stillerini incelemiş ve oyunun kurallarıyla uyumlu hale getirmek için onları modifiye etmiştir. Ayrıca, oyuncu tahtalarını, el yapımı halılarıyla tanınan belirli İran şehirleri olarak belirlemiştir. Her şehir, bölgedeki yaygın motifler ve en dikkat çekici mimari sembollerle karakterize edilmiştir.

Dastbaf, Pers halı tasarımındaki yaygın sembolizmi ve soyutlamayı takip eden bir görsel kimlik oluşturur. Ürün adı, el yapımı halıları belirten yaygın bir Pers unvanı olan Dastbaf'tan gelmektedir. Bu oyun, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop ve Adobe Fresco yazılımları kullanılarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

Rezakhani, tasarım sürecinde Pers geometrisi ve motif stilleri üzerine kitaplar okumuş ve coğrafi konumun halı tasarımındaki değişikliklere etkisi üzerine makaleler incelemiştir. Pers halılarını tanıtan web siteleri araştırması da bilgisini bu alanda zenginleştirmiştir.

Tasarımın en zorlu kısmı, oyuncuların eylemlerini oyunun iki ana sürecine ayırabilecekleri bir merkezi oyun tahtası tanımlamaktı. Rezakhani, beş oyuncu için beş kemerli yapıyı içeren sekizgen şeklinde bir tahta tasarladı ve farklı oyun süreçlerinde oyuncuların eylemlerini yönlendirmek ve eski bir Pers Çarşısı'nın görsel atmosferini uyandırmak için illüstrasyonda gece ve gündüz özelliklerini dikkate aldı.

Dastbaf, 2023 yılında A' Toys, Games and Hobby Products Design Award'da Bronz Ödül kazanmıştır. Bu ödül, deneyimi ve kaynak kullanımını doğrulayan, sanat, bilim, tasarım ve teknolojiyi en iyi uygulamalarla birleştiren, güçlü teknik ve yaratıcı becerilere sahip olan ve yaşam kalitesine katkıda bulunan, dünyayı daha iyi bir yer haline getiren olağanüstü ve yaratıcı tasarımlara verilmektedir.


Proje Detayları ve Kredileri

Proje Tasarımcıları: Mahdokht Rezakhani
Görsel Kredileri: Mahdokht Rezakhani
Proje Ekibi Üyeleri: Mahdokht Rezakhani
Proje Adı: Dastbaf
Proje Müşterisi: Mahdokht Rezakhani


Dastbaf  IMG #2
Dastbaf  IMG #3
Dastbaf  IMG #4
Dastbaf  IMG #5
Dastbaf  IMG #5

Tasarım Harika'da Daha Fazla Okuyun