Taboo: Biyolojik Olarak Parçalanabilen Sandalye

Ji Qi ve Donghang Wang, Çevre Dostu ve İnovatif Bir Tasarım Sunuyor

Çevre dostu malzemeler ve inovatif tasarım tekniklerini bir araya getiren Ji Qi ve Donghang Wang, biyolojik olarak parçalanabilen bir sandalye olan "Taboo"yu tasarladılar. Bu tasarım, geleneksel hammadde kilinden yeni bir perspektif oluşturmayı hedefliyor.

Taboo, insan kadın pelvisinden ilham alınarak tasarlanmış bir sandalyedir. Sandalyenin malzemesi, seramik sanatında kullanılan kağıt kilinden esinlenmiştir ve eklemeler ekleyerek kilin özelliklerini değiştirmiştir. Bu malzeme, enerji tasarrufu ve emisyon azaltma çağrısına yanıt olarak geliştirilmiştir. Geleneksel ham kil temelinde, dünyanın 'inşasını' yeni bir perspektiften tamamlamayı hedeflemektedir.

Sandalye, ABS plastikle karşılaştırılabilir bir malzeme gücüne sahip özel bir ateşsiz kil ile yapılmıştır. Endüstriyel bir depolama ortamında iki yıl içinde tamamen organik gübreye parçalanabilir. Sandalyenin yapısı topolojik olarak optimize edilmiştir. Kuvvet, destek ve basınç değerlerinin parametrelerini belirledikten sonra, gereksiz parçaları ortadan kaldırdık. Bu sandalye, 100kg'lık bir boyuna kuvvete dayanabilir.

Tasarım aşamasında, gereksiz parçaları ortadan kaldırmak için Rihno'daki Sonlu Eleman Analizi eklentisini kullandık. Prototip 3D baskı kullanılarak yazdırıldıktan sonra, onu söktük ve 70'den fazla alçı kalıp çıkardık. Son olarak, döküm sürecini kullanarak nihai ürünü ürettik.

Taboo, heryerde bulunabilen ham kil ile yapılmış bir sandalyedir. Kilin içine katkı maddeleri ekleyerek, büyük bir güç elde edebilir ve bu malzeme, atıldıktan sonra organik gübre haline gelerek geri dönüştürülebilir. Bu proje, Haziran 2020'de Nanjing'de başladı ve Şubat 2022'de Nanjing'de tamamlandı.

Taboo, düşük karbon emisyonu gereksinimi altında biyolojik olarak parçalanabilen yüksek mukavemetli bir no-bake kil malzemesi formüle ederek yeni malzemeler ve kalıplama süreci üzerine araştırma yaptı. Modern endüstriyel üretimin yüksek enerji tüketiminden kaçınırken kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlar. Topoloji optimizasyon algoritmalarının desteğiyle maksimum malzeme kullanımını gerçekleştirir.

Taboo, enerji tasarrufu ve emisyon azaltma çağrısına yanıt olarak icat edilen malzeme ile yapılmış bir sandalyedir ve uygun koşullar altında çöplüklerde organik gübreye parçalanabilir. Bu tasarım, 2023 yılında A' Fine Arts and Art Installation Design Award'da Bronz ödül kazanmıştır. Bu ödül, deneyim ve kaynak kullanımını doğrulayan, sanat, bilim, tasarım ve teknolojiyi en iyi uygulamalarla birleştiren ve teknik ve yaratıcı becerileri sergileyen, yaşam kalitesine katkıda bulunan ve dünyayı daha iyi bir yer haline getiren olağanüstü ve yaratıcı tasarımlara verilir.


Proje Detayları ve Kredileri

Proje Tasarımcıları: Ji Qi
Görsel Kredileri: Ji Qi
Proje Ekibi Üyeleri: Ji Qi Donghang Wang
Proje Adı: Taboo
Proje Müşterisi: Ji Qi


Taboo IMG #2
Taboo IMG #3
Taboo IMG #4
Taboo IMG #5
Taboo IMG #5

Tasarım Harika'da Daha Fazla Okuyun