Yu Liu - Zen-In Architects'in Tasarladığı Hui: Bir Viski Barı

Doğa ile İç Mekanın Uyumlu Bütünleşmesi

Yu Liu - Zen-In Architects tarafından tasarlanan Hui, doğa ile iç mekanın uyumlu bütünleşmesini sağlayan bir viski barıdır. Tasarımın ilham kaynağı, çevredeki binalardan farklı olan kemerli pencereler ve kapılardır.

Barın özelliklerinden yola çıkarak, dış mekan hislerini iç mekana taşımayı hedefleyen tasarımcılar, iç ve dış mekan arasında net bir sınır olmadığını gözlemlemişlerdir. İç mekana girildiğinde, alan net bir eksen ve simetri ile iki parçaya eşit olarak bölünmüştür.

Hui, rahatlama ve konforun yanı sıra algı ve çelişkilerin yaşandığı bir yerdir. Aynı zamanda bir şarap kültürü etkileşim alanıdır. Tasarımcılar, tasarımda dört anahtar kelime belirlemişlerdir: sakinleşme, huzur, uyanış ve yanılsama. Bu kelimeler, tasarımda kaba, pürüzsüz, yansıtıcı ve kontrast malzemelerle ilişkilendirilmiştir ve insanlara çeşitli duygular sunmaktadır.

Tasarım, farklı malzemelerle beş farklı çizgi önermektedir. Bu çizgiler, aynı yönde bir hız hissi oluşturur. Zemindeki karolar, işlevsel ışıkların vurgulandığı bir mekansal eksen oluşturur. Tavanın üst kısmındaki kavisli montaj, mekanı daha fazla hisle doldurur. Aynalı paslanmaz çelik, mekan sahnesinin yansımasını ve bozulmasını ifade etmek için kullanılmıştır.

Barın konumu, Pekin çevresindeki bir ütopya topluluğudur. Tasarımcılar, toplulukta yaşayan ve turistlere ideal bir barın nasıl olması gerektiğini sordular. Elde edilen yanıtlar, barın sadece arkadaşlarla buluşma yerinden öte, yabancıların birbirleriyle komşu gibi iletişim kurabileceği bir yer olmasını istediklerini göstermiştir. Bu veriler ışığında tasarlanan bar, ideal bir oturma odası olmuştur.

Projenin en büyük zorluğu, küçük bir mekan içinde düşük maliyetli bir tasarım yapmaktı. Tasarımcılar, sınırlı bir bütçeyle mekanın özelliklerini ve mekansal mantığını bulmak ve bu mantığı işlevle birleştirmek zorunda kaldılar. Sosyal anlamda, bar bir topluluk oturma odası, arkadaşlar ve kültürel değişim yeri ve daha çok iç mekana uzanan bir dış mekan plaza alanı gibi görünmektedir. Bar, tüm topluluğu birbirine bağlar ve insanları birbirine yaklaştırır.

Tasarımcılar, müşteriler arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırmak için barın iç ve dış mekanlarını bütünleştirdiler. Tasarım, beş farklı malzemeyi ve çizgiyi içerir: tuğla, kaya plakaları, tik, metal ve ayna paslanmaz çelik. Bu malzemeler, mekanın aynı yönde bir hız hissi oluşturur.

2023 yılında A' Interior Space, Retail and Exhibition Design ödülüne layık görülen bu tasarım, sanat, bilim, tasarım ve teknoloji en iyi uygulamalarını içerir. Güçlü teknik ve yaratıcı beceriler sergileyen bu tasarım, yaşam kalitesini artırır ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirir.


Proje Detayları ve Kredileri

Proje Tasarımcıları: Yu Liu
Görsel Kredileri: Image #1: Photographer Jun Wang, overall view of the interior, 2021.Image #2: Photographer Jun Wang, external view, 2021.Image #3: Photographer Jun Wang, entrance facade, 2021.Image #4: Photographer Jun Wang, overall view of the interior, 2021.Image #5: Photographer Jun Wang, The hall, 2021.
Proje Ekibi Üyeleri: Yu Liu
Proje Adı: Hui
Proje Müşterisi: Yu Liu


Hui IMG #2
Hui IMG #3
Hui IMG #4
Hui IMG #5
Hui IMG #5

Tasarım Harika'da Daha Fazla Okuyun