Boat Biologs: Sürdürülebilir Bir Geleceğe Yelken Açın

Riya Kuvavala'nın Biyolojik Arıtma Yüzen Bahçeleri

Boat Biologs, Birleşik Krallık'taki kanalların artan su kirliliği sorununa çözüm sunan, Londra tekne topluluğuyla işbirliği içinde tasarlanmış biyolojik arıtma yüzen bahçeleridir.

Boat Biologs, kanal su kirliliğinin artan bir kaynağı olan tekneleri, sorunun çözümüne dönüştüren araçlardır. Tekne sahiplerini özel bir bahçenin lüksüyle teşvik ederek onları bu bahçeyi kurmaya motive eder ve doğanın kendi kendini iyileştirme özelliklerini kutlama konusunda diyalog yaratır.

Boat Biologs'un benzersiz özellikleri, biyolojik arıtma teknolojisi ve kullanıcıların kendi kendine yeterli yaşam tarzlarına uyum sağlayan uygun fiyatlı ve uyarlanabilir bir D I Y stratejisi içerir. Bu kentsel bahçeler, güneş ışığına tepki vermeyen veya iyi yalıtılmış olan, paslanmaya ve korozyona dayanıklı, uzun ömürlü ve biyolojik olarak parçalanabilir malzemeler kullanır. Parçalar yerel olarak temin edilebilir ve bahçenin köklerinde büyüyen biyofilm, bazı kirleticileri parçalar ve bitki geri kalanını emer.

Boat Biologs'un teknik özellikleri arasında, kullanıcının bahçeyi inşa ederken değiştirebileceği 1200 mm (veya kullanıcının istediği kadar) x 300 mm x 140 mm boyutları bulunur. Bahçenin yapımında kullanılan malzemeler arasında Hindistan cevizi coir, H D P E yarı esnek boru, Deniz Tipi Paslanmaz Çelik, H D P E örgü ve yerel olarak temin edilen toprak ve yerli bitkiler bulunur.

Boat Biologs, kullanıcının bir QR kodu tarayarak uygulamayı indirmesi ve yerel donanım mağazalarından / fidanlıklardan malzemeleri satın alarak bahçeyi inşa etmesiyle işler. Bu şekilde, topluluk kanal su kirliliğinin kalitesini topluca iyileştirmek için ürün hakkında farkındalık yaymaktadır.

Boat Biologs, Riya Kuvavala tarafından Aralık 2020'de başlatılan ve Haziran 2021'de tamamlanan bir yüksek lisans final projesidir. Proje, Londra'da, özellikle Camden'deki (Yerel tekne topluluğu) odaklanmış ve M A Material Futures 2021 Sergisi, Kings Cross, Londra'da (Haziran 2021) sergilenmiştir. Ayrıca Gucci tarafından Sürdürülebilir Tasarım Kategorisinde Global Mezunlar Sergisi'nde kısa listeye alınmıştır.

Boat Biologs, 2023'te A' Sürdürülebilir Ürünler, Projeler ve Yeşil Tasarım Ödülü'nde Gümüş ödül kazanmıştır. Bu ödül, teknik özellikleri ve muhteşem sanatsal yetenekleriyle öne çıkan, mükemmel bir seviyede kalite sergileyen ve olumlu duygular, hayranlık ve şaşkınlık yaratan yaratıcı ve profesyonel olarak dikkat çekici tasarımlara verilir.


Proje Detayları ve Kredileri

Proje Tasarımcıları: Riya Kuvavala
Görsel Kredileri: Image #1: Creator/ Photographer/ Designer (M.Henaff) Image #2: Creator/ Photographer/ Designer (M.Henaff) Image #3: Creator/ Multidisciplinary designer (Riya Kuvavala) Image #4: Creator/ Multidisciplinary designer (Riya Kuvavala) Image #5: Creator/ Photographer/ Designer (M.Henaff)
Proje Ekibi Üyeleri: Riya Kuvavala
Proje Adı: Boat Biologs
Proje Müşterisi: Riya Kuvavala


Boat Biologs IMG #2
Boat Biologs IMG #3
Boat Biologs IMG #4
Boat Biologs IMG #5
Boat Biologs IMG #5

Tasarım Harika'da Daha Fazla Okuyun